BD Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barcz – Domańska

Punkty karne - podstawowe informacje

Zaostrzenie odpowiedzialności kierowców pojazdów mechanicznych za przekroczenie prędkości spowodowało, iż z roku na rok liczba wystawianych mandatów karnych maleje. Jednak nie zawsze duża dolegliwość odstrasza potencjalnych sprawców, w szczególności w okresie letnim, gdy wakacyjne podróże powodują wzmożony ruch drogowy a presja dotarcia na czas do miejsca wypoczynku może sprzyjać przekraczaniu ustanowionych przepisów ruchu drogowego. W związku z faktem, że przewidziana przez ustawodawcę kara powinna być dostatecznie dolegliwa w odniesieniu do popełnionego czynu, można wskazać, że na kierowcę niestosującego się do zasad ruchu drogowego może zostać nałożony zarówno mandat karny, jak i punkty karne.

Czym są punkty karne?

Na wstępie należy zaznaczyć, że punkty karne są pewną dodatkową sankcją za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w ruchu drogowym, bowiem nie są ani karą, ani środkiem karnym. Istotne jest, że otrzymanie punktów karnych może być związane jedynie z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, które zostanie stwierdzone mandatem karnym. prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu.

Skala punktów karnych

Do każdego naruszenia przepisów ruchu drogowego przypisana jest konkretna liczba punktów karnych określona na podstawie 15-punktowej skali. Określona ilość punktów karnych zależy przede wszystkim od stopnia zagrożenia, które spowodowało konkretne naruszenie oraz jego wagi.

Staż posiadania uprawnień a maksymalny limit punktów karnych

Istotnym jest, że maksymalny limit punktów karnych, którego osiągnięcie może spowodować utratę prawa jazdy jest zależny od stażu posiadania uprawnień. Powyższe oznacza, że dla kierowcy, posiadającego uprawnienia do prowadzenia pojazdu krócej niż rok górna granica punktów karnych wynosi 20 i odpowiednio 24 punkty karne dla pozostałych kierowców.

Maksymalna wartość punktów karnych za jedno wykroczenie

Co istotne wprowadzone w 2022 r. zmiany przepisów ruchu drogowego określiły katalog konkretnych naruszeń, w wyniku których kierowca może otrzymać 15 punktów karnych, tj. maksymalną ilość punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie. Są nimi, m.in.:

  1. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
  2. nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
  3. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  4. niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, czy też
  5. przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami.

Przekroczenie dozwolonej prędkości a liczba punktów karnych

Kolejne zmiany wprowadzone nowelizacją przepisów ruchu drogowego z 2022 r. dotyczą wzrostu liczby punktów karnych przyznawanych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

– do 10 km/h – 1 punkt karny,

– o 11–15 km/h – 2 punkty karne,

– o 16–20 km/h – 3 punkty karne,

– o 21–25 km/h – 5 punktów karnych,

– o 26–30 km/h – 7 punktów karnych,

– o 31–40 km/h – 9 punktów karnych,

– o 41–50 km/h – 11 punktów karnych,

– o 51–60 km/h – 13 punktów karnych,

– o 61–70 km/h – 14 punktów karnych,

– o 71 km/h i więcej – 15 punktów karnych.

Czy punkty karne „kasują się”?

Punkty karne kasują się po upływie 2 lat od dnia, w którym kierowca, który naruszył obowiązujące przepisy ruchu drogowego opłacił nałożony na niego mandat karny. Istotne jest również, że po wprowadzeniu zmian przepisów ruchu drogowego w 2022 r. dobrowolne odbycie odpłatnego kursu nie wpłynie na liczbę punktów karnych.

Autorem niniejszego artykułu jest apl. adw. Dominik Wąs.

Uprzejmie informujemy, że Kancelaria zajmuje się wszelkimi sprawami z zakresu prawa karnego, w tym również sprawami dotyczącymi naruszeń przepisów ruchu drogowego.