BD Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barcz – Domańska

Mandat karny - najważniejsze informacje

Najczęstszą sytuacją w jakiej może dojść do spotkania z policją są kontrole drogowe w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia drogowego przez kierowcę. Niezmiernie istotne jest więc, aby mieć świadomość w jaki sposób zachować się w przypadku wystąpienia tego typu okoliczności.

Powszechną wiedzą jest, że mandat wystawiony przez funkcjonariuszy policji można przyjąć lub odmówić jego przyjęcia, jednakże wiedza na temat konsekwencji takiej decyzji oraz kwestie dotyczące całej procedury nie są już tak rozpowszechnione.

Po pierwsze należy wskazać, że w postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może nałożyć ją jedynie, gdy: schwytano sprawcę, stwierdzono popełnienie wykroczenia, w szczególności za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Istotnym jest, że nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 60 dni od dnia ustalenia sprawcy wykroczenia.

Funkcjonariusz nakładający karę grzywny na kierowcę obowiązany jest wskazać jej wysokość, określić zachowanie, które stanowiło wykroczenie, wskazać czas oraz miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną tego czynu. Co istotne funkcjonariusz ma obowiązek poinformowania sprawcy wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego oraz o skutkach prawnych takiego działania.

W przypadku przyjęcia mandatu karnego kierowca wyraża zgodę na zaproponowaną kwotę kary grzywny oraz konkretną ilość punktów karnych. Na tym etapie wzruszenie przyjętego mandatu jest czynnością niezwykle ciężką do osiągnięcia.

W odniesieniu do przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, należy wskazać, że sprawa zostanie skierowania do postępowania przygotowawczego, które prawdopodobnie zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu. Sąd rozpatrując przedmiotowy wniosek może wydać wyrok nakazowy, który zostanie doręczony skazanemu. Sąd rozpoznając wniosek policji i wydając wyrok nakazowy np. za popełnienie wykroczenia przekroczenia prędkości o 30km/h może orzec karę grzywny nawet do 30.000,00 zł. Oczywiście skazanemu wyrokiem nakazowym przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 7 dni od dnia doręczenia. W przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu, wyrok nakazowy traci moc, a sprawa zostaje rozpoznana w trybie zwyczajnym.

Autorem niniejszego artykułu jest apl. adw. Dominik Wąs.

Uprzejmie informujemy, iż Kancelaria w sposób kompleksowy zajmuje się sprawami karnymi na każdym etapie ich postępowania.

Kontakt z Kancelarią możliwy jest przez Facebook’a lub:

☎️: + 48 91 484 29 35 ✉️: kancelaria@kancelaria-bd.pl