- +48 91 484 29 35
- Pon - Czw : 08:00 - 18:00 Pt : 08:00 - 15:00
- kancelaria@kancelaria-bd.pl
- ul. Swarożyca 15a/U1 71-601 Szczecin
BD Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barcz – Domańska
W wyroku z dnia 24 października 2024 r. (C-347/23) TSUE przesądził, że osoba fizyczna (kredytobiorca), która zawarła umowę kredytu hipotecznego, w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej, chcąc oddać ją w najem, nie traci przez to statusu konsumenta, jeżeli jej działania nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy zawodową. Okoliczność, że rzeczona osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania tą nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta” w rozumieniu prawa cywilnego.
Potrzeba wydania przedmiotowego orzeczenia przez TSUE powstała w związku ze sporem w orzecznictwie dotyczącym tego, czy kredytobiorcę oddającego kredytowaną nieruchomość w najem „prywatny” należy traktować jako konsumenta czy jako przedsiębiorcę. Kwestia ta jest o tyle istotna, że zakwalifikowanie takiej osoby jako przedsiębiorcy wyłączyłoby możliwość stosowania wobec niej przepisów Dyrektywy 93/13 oraz przepisów prawa krajowego o klauzulach niedozwolonych, co zdecydowanie utrudnia możliwość dochodzenia na drodze sądowej żądania stwierdzenia nieważności umowy i zwrotu kwot uiszczonych na rzecz banku w związku z jej wykonywaniem.
W analizowanej przez TSUE sprawie kredytobiorcy zawarli umowę kredytu w celu zakupu mieszkania z przeznaczeniem do odpłatnego najmu. Z uwagi na fakt, że kredytobiorcy zamieszkiwali za granicą, od początku korzystali z usług podmiotu zarządzającego nieruchomościami. Czynsz uzyskiwany z najmu służył głównie do spłaty kredytu. W toku procesu kredytobiorcy sprzedali kredytowaną nieruchomość i spłacili kredyt w całości. TSUE uznał przy tym, że zawarcie rozpatrywanej umowy kredytu hipotecznego nie miało dla kredytobiorców celu gospodarczego, lecz miało na celu konsolidację ich majątku prywatnego, ponieważ zakup finansowanej z tego kredytu nieruchomości mieszkalnej stanowił dla nich formę inwestycji. Bez znaczenia dla TSUE pozostawał fakt, że kredytobiorcy od początku mieli zamiar oddania nieruchomości w najem w celu uzyskania z niej korzyści finansowych, ani nawet okoliczność, że korzystali oni z usług specjalistów w celu jej zakupu i zarządzania najmem.
Autorem artykułu jest adw. Paulina Urbanowicz.
Informujemy, że Kancelaria zajmuje się tematem kredytów frankowych od 2014 r. Udzielamy Klientom kompleksowej pomocy – poczynając od złożenia do banku reklamacji, przez poprowadzenie postępowania, wyegzekwowanie zasądzonych należności, aż po wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Zachęcamy do kontaktu z Sekretariatem Kancelarii celem umówienia nieodpłatnego spotkania, na którym zostanie przeanalizowana Państwa umowa kredytu, a nadto przedstawione zostaną informacje o przysługujących Państwu względem banku roszczeniach.
Kontakt z Kancelarią w sprawach dot. kredytów frankowych możliwy jest przez Facebook’a lub:
☎️: + 48 91 484 29 35 ✉️: kancelaria@kancelaria-bd.pl
#franki #frankowicze #CHF #kredytfrankowy #pozewfrankowy #sprawafrankowa #kancelariaszczecin #adwokatszczecin #prawnikszczecin #bank #umowakredytu