BD Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barcz – Domańska

O zatrzymaniu raz jeszcze

W związku z pojawiającymi się ostatnio w opinii publicznej licznymi sprzecznymi informacjami dotyczącymi kwestii zatrzymania, adw. dr hab. Konrad Burdziak udzielił odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania, będące wyrazem istniejących wątpliwości w tym zakresie. Należy mieć na względzie fakt, że zatrzymanie stanowi szczególnie istotną czynność procesową, bowiem w wysokim stopniu narusza wolności i prawa człowieka. W związku z tym przedstawiamy zwięzłe opracowanie rozstrzygające problematyczne kwestie.

1. Kto może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej albo podejrzanego?

Tylko prokurator.

2. Czy może być tak, że nawet nie wiedziałem o toczącym się „przeciwko” mnie postępowaniu, a mimo to zostanę zatrzymany i przymusowo doprowadzony?

Niestety tak. Nie musimy być podejrzanym, a więc osobą, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Wystarczy, że jesteśmy osobą podejrzaną o popełnienie danego przestępstwa.

3. Jak długo może trwać zatrzymanie?

Nawet 72 godziny, jeżeli uprawniony organ zdecyduje o skierowaniu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

4. Czy jeżeli zostanę zatrzymany, to mogę mieć przy sobie jakieś przedmioty, np. pieniądze?

Tak, można mieć przy sobie podstawowe rzeczy osobiste (np. dokument tożsamości, pieniądze, leki, wizytówkę obrońcy, butelkę wody, kanapkę). Możliwe jest także posiadanie telefonu, o ile nie zostanie zatrzymany jako dowód w sprawie.

5. Czy mogę powiadomić rodzinę o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu?

Tak, zatrzymany ma prawo do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby, jak również pracodawcy, szkoły, uczelni, dowódcy oraz osoby zarządzającej przedsiębiorstwem zatrzymanego albo przedsiębiorstwem, za które jest on odpowiedzialny. Zatrzymany musi jednak tego zażądać.

Uprzejmie informujemy, że Kancelaria zajmuje się sprawami karnymi na każdym etapie ich postępowania.

Kontakt z Kancelarią możliwy jest przez Facebook’a lub:

☎️: + 48 91 484 29 35 ✉️: kancelaria@kancelaria-bd.pl

#zatrzymanie #prawokarne #zatrzymany