- +48 91 484 29 35
- Pon - Czw : 08:00 - 18:00 Pt : 08:00 - 15:00
- kancelaria@kancelaria-bd.pl
- ul. Swarożyca 15a/U1 71-601 Szczecin
BD Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barcz – Domańska
W związku z pojawiającymi się ostatnio w opinii publicznej licznymi sprzecznymi informacjami dotyczącymi kwestii zatrzymania, adw. dr hab. Konrad Burdziak udzielił odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania, będące wyrazem istniejących wątpliwości w tym zakresie. Należy mieć na względzie fakt, że zatrzymanie stanowi szczególnie istotną czynność procesową, bowiem w wysokim stopniu narusza wolności i prawa człowieka. W związku z tym przedstawiamy zwięzłe opracowanie rozstrzygające problematyczne kwestie.
1. Czy mogę zostać zatrzymany w mieście X i doprowadzony do miejsca Y, oddalonego od miasta X nawet o kilkaset kilometrów?
Tak, może być tak, że zostaniemy zatrzymani np. w Warszawie, a następnie przewiezieni np. do Szczecina, celem wykonania czynności procesowych.
2. Czy mogę sprzeciwić się zatrzymaniu i przymusowemu doprowadzeniu?
Niestety nie. Możliwe jest natomiast skierowanie zażalenia do sądu. W treści zażalenia, zatrzymany może domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania.
3. Czy mogę się ukrywać i utrudniać w ten sposób zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie?
Nie. Przede wszystkim należy pamiętać, że w związku z zatrzymaniem może zostać zarządzone przeszukanie pomieszczeń. Ewentualne próby ukrycia się mogą zatem okazać się nieskuteczne. Samo zaś ukrywanie się może zostać potraktowane jako bezprawne utrudnianie postępowania i stanowić jeden z argumentów przemawiających za koniecznością zastosowania tymczasowego aresztowania.
4. Czy w przypadku zatrzymania i przymusowego doprowadzenia mogę nawiązać kontakt z obrońcą?
Tak, jest to wręcz zalecane. Zgodnie z przepisami, zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę.
5. Czy powinienem rozmawiać z Policją w trakcie zatrzymywania i przymusowego doprowadzania?
Zalecamy wstrzemięźliwość i ograniczenie swojej aktywności do minimum, przynajmniej do momentu skontaktowania się z obrońcą.
Uprzejmie informujemy, że Kancelaria zajmuje się sprawami karnymi na każdym etapie ich postępowania.
Kontakt z Kancelarią możliwy jest przez Facebook’a lub:
☎️: + 48 91 484 29 35 ✉️: kancelaria@kancelaria-bd.pl
#zatrzymanie #prawokarne #zatrzymany